FAWN  JUDGE - DARREN CLARKE

CLASS 1 - FAWN PUPPY DOG (3)

CLASS 5 - FAWN PUPPY BITCH (2/1)

1st   King, Dolby & Bealls Eppwood Montgomery (AI)

1st   King, Dolby & Bealls Eppwood Indiana (AI)

2nd   Whites Jutlander’s Beam Me Up (Imp)


3rd   Robinsons Droolakiss Tripe Miner




CLASS 2 - FAWN JUNIOR DOG.(6)

 CLASS 6 - FAWN JUNIOR BITCH (2)

1st   Chappells Selmanda Ricochet

1st   Chappells Selmanda Liza Jane

2nd   Thurlbys Santanna Special Legacy at Justinian

2nd   Cranfields Santanna Dazzling Spirit at Zefather

3rd   Bakers Sensidane All in with Preveli (AI)


Res  Whites Jutlander’s Beam Me Up (Imp)



VHC Wallis’ Eppwood Hamilton for Danojan




CLASS 3 -  POST GRADUATE DOG (2/1)

CLASS 7 - FAWN POST GRADUATE BITCH (1/1)

1st   Robinsons Preveli Be Yourself




CLASS 4 - FAWN OPEN DOG (7/3)

CLASS 8 - FAWN OPEN BITCH (7/4)

1st   Ingrams Dainmajik The Wizard

1st   Cranfields Zefathers Sweet Chid O’mine BJWNL19

2nd   Donnelly & Tooheys Primus Breakin Rules

2nd   Barratts Bourntywn Presleys Girl by Rocco

3rd   Griffin & Griersons Griffindane Athos

3rd   Powleys Garsak Wild At Heart at Danehaven

Res  Mitchells Oldcharm Markus at Elsimba




BEST DOG IN COLOUR - Ingrams Dainmajik The Wizard

BEST BITCH IN COLOUR -Chappells Selmanda Liza Jane (AI)

 BEST PUPPY IN COLOUR - King,Dolby & Bealls Eppwood Indiana (AI)




BRINDLE JUDGE -  DARREN CLARKE

CLASS 9 - BRINDLE PUPPY DOG (0)

CLASS 13 - BRINDLE PUPPY BITCH (0)

No entries

No entries



CLASS 10 - BRINDLE JUNIOR DOG (1)  

CLASS 14 - BRINDLE JUNIOR BITCH (1)

1st   Dysons Bond Jamesbond

1st   Abbotts Nikami Serenade


0

CLASS 11 - BRINDLE POST GRADUATE DOG (2)

CLASS 15 -   BRINDLE POST GRADUATE BITCH (1)

1st   Dysons Samdice Nobody Does It Betta (AI)

1st   Abbotts Nikami Serenade

2nd   Marriotts Jaydania Tiger Bay (taf)




CLASS 12 - BRINDLE OPEN DOG (1)  

CLASS 16 - BRINDLE OPEN BITCH (1/1)

1st   Searles Droolakiss Midas Murrayvhayle

Absent




BEST DOG IN COLOUR -  Searles Droolakiss Midas Murrayvhayle

BEST BITCH IN COLOUR - Abbotts Nikami Serenade

BEST PUPPY IN COLOUR -




BLUE JUDGE - HELEN SEDDON

CLASS 17- BLUE PUPPY DOG (0)  

CLASS 21 - BLUE PUPPY BITCH  (1)


1st   Cubitts Annadanes Turkana



CLASS 18 - BLUE JUNIOR DOG (1)

CLASS 22 - BLUE JUNIOR BITCH (3)

1st   Barnetts Dainoak Dreams Of Blue

1st   Cubitts Annadanes Turkana


2nd   Page & Concannons Dainoak Destined to Dream at Novavida


3rd   Simpsons Renescent Gin And Juice



CLASS 19 - BLUE POST GRADUATE DOG (2/1)  

CLASS 23 - BLUE POST GRADUATE BITCH (2/1)

1st   Simpsons Renescent Puss In Boots

1st   Simpsons Renescent Peaches N Cream



CLASS 20 - BLUE OPEN DOG (3)

CLASS 24 - BLUE OPEN BITCH (3/1)

1st   Mackenzies Carsan Vincent

1st   Prices CH Leamap Iron Maiden JW

2nd   Peppers Starlight Cronos avec Foaldown

2nd   Kingsleys Dainoak Agent Provocateur ShCM

3rd   Roses Rayjen Scrabble




BEST DOG IN COLOUR -  Mackenzies Carsan Vincent

BEST BITCH IN COLOUR -  Cubitts Annadanes Turkana

BEST PUPPY IN COLOUR - Cubitts Annadanes Turkana




HARLEQUIN JUDGE - HELEN SEDDON

CLASS 25 - HARLEQUIN PUPPY DOG (0)  

CLASS 29 - HARLEQUIN  PUPPY BITCH (2)

No entries

1st  Kingsleys Dainoak Felicitas


2nd  Mahons Ravendane Kiss My Astraldream



 CLASS 26 -  HARLEQUIN JUNIOR DOG (1)

 CLASS 30 - HARLEQUIN  JUNIOR BITCH (0)

1st   Henshall & Hockings Calchas Zipper De Dodar

No entries



CLASS 27 - HARLEQUIN  POST GRADUATE DOG (3)

CLASS 31 -  HARLEQUIN POST GRADUATE BITCH (1)

1st   Tempest’ Adoreadane Summer Sunshine

1st   Bliss Calchas Yodella over Stagbatch

2nd   Ingrams Allours Majik Of Dainmajik


3rd   Blacks Culseandanes Lord Zeus to Bandwar




 CLASS 28-  HARLEQUIN OPEN DOG (3)

CLASS 32- HARLEQUIN OPEN BITCH (5/2)

1st   Cooks Ziran Ziatko

1st   Pococks CH Tamzdane Cake My Day BNLW19 EuDDC CH19

2nd   Pococks Tamzdane Oh My Apple Pie JW

2nd   Cooks Ziran Zsa Zsa

3rd   Bieleckas Tenshi With Red Ribbon (Imp)

3rd   Henshaw,Walsh & Hockings Calchas Yandamar Yours



BEST DOG IN COLOUR-  Cooks Ziran Ziatko

BEST BITCH IN COLOUR - Pococks CH Tamzdane Cake My Day BNLW19 EuDDC CH19

BEST PUPPY IN COLOUR- Kingsleys Dainoak Felicitas




BLACK JUDGE - HELEN SEDDON

CLASS 33 -  BLACK PUPPY DOG(0)

CLASS 37 -  BLACK PUPPY BITCH (0)

No Entries

No Entries



CLASS 34 -  BLACK JUNIOR DOG (0)

CLASS 38 -  BLACK JUNIOR BITCH (1)

No Entries

1st  Page & Concannons Glamour Girl V Rosherta at Novavida (Imp)



CLASS 35 -  BLACK POST GRADUATE DOG (0)

CLASS 39 - BLACK POST GRADUATE BITCH (0)

No Entries

No Entries



CLASS 36 - BLACK OPEN DOG (2)

CLASS 40 - BLACK OPEN BITCH (1)

1st  Peppers CH Danemoor Black Watche for Sarawen

1st  Southgates Empress Elvira V.Rosherta JW (Imp)

2nd Bollons Bandwar For Aces High



0

BEST DOG IN COLOUR-  Peppers Danemoor Black Watche for Sarawen

BEST BITCH IN COLOUR- Southgates Empress Elviria V Rosherta JW (Imp)

BEST PUPPY IN COLOUR-



MANTLE JUDGE - HELEN SEDDON

CLASS 41 - MANTLE JUNIOR DOG.(1)

CLASS 43 -  MANTLE JUNIOR BITCH.(1)

1st  Pococks Tamzdane Son of a Wich

1st  Page & Concannons Komtessa Liris V.Rosherta at Novavida (Imp)



CLASS 42 - MANTLE OPEN DOG.(2/1)

CLASS 44 -  MANTLE OPEN BITCH.(0)

1st  Burtons Ravendane Deal Me In With Elbarevo

No entries





BEST DOG IN COLOUR- Burtons Ravendane Deal Me In With Elbarevol

BEST BITCH IN COLOUR- Page & Concannons Komtessa Liris V.Rosherta at Novavida (Imp)





COMBINED COLOURS JUDGE - DAVID KILLILEA

CLASS 45 -  SPECIAL VETERAN DOG (4/3)

CLASS 46 -  SPECIAL VETERAN BITCH (2)

1st  Robinsons Preveli Be Yourself

1st  Ingrams Dainmajic The Sorceress ShCM


2nd Prices CH Leamap Iron Maiden



Best Veteran   Ingrams Dainmajic The Sorceress ShCM




CLASS 47 -  SPECIAL BRACE (2)


1st Page & Concannon


2nd Robinson




BEST IN SHOW JUDGE -  DAVID KILLILEA

 B.I.S  Mackenzies Carsan Vincent                           

 R.B.I.S  Ingrams Dainmajik The Wizard

 B.O.S.  Pococks Int/Ned CH Tamzdane Cake My Day BNLW1  EuDDC CH19

 B.P.I.S  Cubitts Annadanes Turkana

 R.B.P.I.S  King, Dolby & Bealls Eppwood Indiana

 B.V. I.S  Ingrams Dainmajik The Sorceress ShCM




 COLOUR FORMAT OPEN SHOW  2020 RESULTS

The THIRTY SIXTH COLOUR FORMAT, OPEN,  SINGLE  BREED  SHOW  at THE ARENA, THE SPORTS CONNEXION , LEAMINGTON ROAD, RYTON ON DUNSMORE, COVENTRY. CV8 3FL  on SUNDAY 2ND FEBRUARY 2020

 FAWN & BRINDLE JUDGE - Mr DARREN CLARKE   

 BLUE, HARLEQUIN,  BLACK & MANTLE JUDGE - HELEN SEDDON

 BEST IN SHOW & BEST PUPPY IN SHOW JUDGE - DAVID KILLILEA

 B.I.S  Mackenzies Carsan Vincent                           

 R.B.I.S  Ingrams Dainmajik The Wizard

 B.O.S.  Pococks Int/Ned CH Tamzdane Cake My Day BNLW19 EuDDC CH19

 B.P.I.S  Cubitts Annadanes Turkana

 R.B.P.I.S  King, Dolby & Bealls Eppwood Indiana

 B.V. I.S  Ingrams Dainmajik The Sorceress ShCM









 B.I.S  Mackenzies Carsan Vincent                           

 R.B.I.S  Ingrams Dainmajik The Wizard

 B.O.S.  Pococks Int/Ned CH Tamzdane Cake My Day

  BNLW19 EuDDC CH19

 B.P.I.S  Cubitts Annadanes Turkana

 R.B.P.I.S  King, Dolby & Bealls Eppwood Indiana