SHOW

DATE


JUDGE

Boston & District C S

Thur 3/1/19

Ch

NO CC’s.Mrs Kathy Lane


Manchester

Sun 20/1/19

Ch

Mrs Margaret Wildman



M&W of E GDC

Sun 3/2/19

O

Jim Sneddon (F/B)

Donna Shadbolt(colours)

BIS Caroline Friend Rees

Northern GDC

Sun 3/3/19

Ch

Mrs Cath Gilbert (D)

Miss Paula Jacobs(B)

Mr Ken Toohey (Ref)

CRUFTS

Fri 8/3/19

Ch

Mr J Horswell



GDB & OA

Sat 30/3/19

Ch

Mrs Elaine Hyde (D)

Mr Mick Harrison (B)

Mr Mick Duckworth (Ref)

S Western GDC

Sun 7/4/19

Ch

Ms Janet Brooker (D)

Mr Alan Cutter Snr (B)

Mrs Ann Bell (Ref)

Scottish GDC

Sat 13/4/19

Ch

Mr John Dyson (D)

Mrs Maria McGuiness(B)

Mrs Judith Greig (Ref)

W&PB A of Wales

Sat 20/4/19

Ch

Mr K Baldwin



GDC of Wales

Sat 20/4/19

O

Ms Jill Cranfield



WELKS

Sun 28/4/19

Ch

Mrs Joan Toohey



E of England GDC

Sun 5/5/19

L

Mr Jonathan Daltry



B’ham National DS

Thur 9/5/19

Ch

Mrs M Gonzalbo*



Scottish KC

Sat 18/5/19

Ch

Mrs Samantha Dolby



Bath CS

Sat 25/5/19

Ch

Mr Adam Chappell



Southern Counties

Sat 1/6/19

Ch

Mr Jason Hoke(USA)



Three Counties AS

Fri 7/6/19

Ch

Mrs Janis King



Border Union AS

Sun 16/6/19

Ch

Mr K A Nathan



Blackpool

Sun 23/6/19

Ch

Mr R Oliveira *



Northern GDC

Sun 23/6/19

O

Mr Phil Kirby (Jaqukir)



Windsor

Fri 28/6/19

Ch

Mrs Mandy Bithell



E of England GDC

Fri 5/7/19

O

Mr Josh Henderson



E of Eng AS

Fri 5/7/19

Ch

Mr Ronnie Lawton *



NW & PBS

Sat 13/7/19

Ch

Mr Rick Day



Leeds

Fri 26/7/19

Ch

Mrs Ann Lunt



 M&W of EGDC

Sun 28/7/19

O

 Mr Roger Cruden



The Great Dane Club

Sat 3/8/19

 L

 Miss Lissa Charles



The Great Dane Club

Sun 4/8/19

Ch

Mr Scott Pearson (D)*

Mrs Marie Duckworth (B)

Mr Pat Jacobs(Ref)

Paignton

Mon 5/8/19

Ch

Mrs Sally Lewis


Bournemouth

Sat 10/8/19

Ch

Mr Stuart Mallard



Pennine GDC

Sun 11/8/19

Ch

Mrs Sue Hewart- Chambers (D)

Mrs Mickey Ramsey (B)


Welsh KC

Sat 17/8/19

Ch

Mr Andre Van Den Broek (Ned)


SKC

Sat 24/8/19

Ch

Mr Ian Shadbolt



City of Birmingham

Sat 31/8/19

Ch

Mrs A J Flower



Richmond

Sat 7/9/19

Ch

Mrs Pam Price (Sub.to KC confirmation)


Darlington

Sat 14/9/19

Ch

Mrs Jean Pratt



Penine GDC

Sat 14/9/19

Ch

Mrs Bev Grierson



Driffield AS

Thur 19/9/19

Ch

Mrs Andrea Lowood-Price


Belfast

Sun 29/9/19

Ch

Mrs Julie Ireland (Aus)*


E of England GDC

Sun 6/10/19

Ch

Mr Peter King (D)

Mrs Leanna Lewis (B)

Mrs JD Pratt (Ref)

South Wales KA

Sat 12/10/19

Ch

Mrs Y Byrne*



DOTY(GDC of W)

Sun 20/10/19

O

Mr Ken Toohey (D)

Mr Pat Jacobs (B)


Midland Counties CS

Sun 27/10/19

Ch

Mr G Flyckt-Pedersen*



W & PBA of Scotland

Sat 2/11/19

Ch

Mr Ric Beall (Sub.to KC confirmation)


Scottish GDC

Sat 2/11/19

O

Mrs Ann Bliss



GDB & OA

Sat 2/11/19

O

Mrs Sarah Nelson- McGuinness

Ms Joanne Flanagan (B)


The Great Dane Club

Sat 2/11/19

O




S Western GDC

Sun10/11/19

O

Mrs Tina Teese



GDC of Wales

Sat 23/11/19

Ch

Miss H Laidlaw (D)

Mrs J Grieg (B)

Mrs SA Lewis (Ref)

M & W of E GDC

Sun 8/12/19

Ch

Mrs M Ramsay (D)

Mrs J Brooker (B)

Ms Liz Cook (Ref)

LKA

Sun 15/12/19

 Ch

 Mr Ken Humphries



CRUFTS 2020

Fri 8/3/20

Ch

Mrs Z Thorn Andrews









   


SAME VENUE                  CLASH of DATES          


*Approved by the Kennel Club to award Challenge Certificates for the first time.


All show dates have been taken from Kennel Gazette, or KC Website publish by the Kennel Club or provided by the show society themselves. The Midland & West of England Great Dane Club can not be held responsible for any inaccuracies.


Shows & Judges for 2019

UPDATED 30/1/2019

Home