2007 Midland & West of England Limited Show
DOGS |
BITCHES |
CLASS 1 - 1st COCKER’S TANAYA APACHE WISE CHIEF 2nd PENDAYNE ARGEIPHONTES 3rd ELLIOTT’S DORNOIR BRAGI |
CLASS 17 - 1ST COOKE’S TANTALLON ABSTRACT ICE. 2ND COOKE’S TANTALLON ALLEGEDLY ICE 3RD SEDDON’S TANAYA APACHE BRAVE STAR. RES HINDLE’S PENDAYNE THALIA VHC DYSON’S SAMDICE MAKING DREAMS |
CLASS 2 - 1st BISHTON’S JAYDANIA JIMMY RUFFIN. 2nd ROWE’S SANFTERIESEN SOLTE SEIN. 3rd COLLETT’S FOALDOWN AMERICAN XPRESS |
CLASS 19 - 1ST DYSON’S SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE. 2ND BISHTON’S JAYDANIA DIANA ROSS. 3RD MERWICK’S SAALAN STORM POWER |
CLASS 3 - 1st ADAMS’S LANDOBEAR HERCULES AT DANEX. 2nd COOK’S ZIRAN ZAESAR'S BEAU |
CLASS 20 - 1ST MIDDLETON’S BRINGTONHILL KATIE |
CLASS 4 - 1st COLLETT’S FOALDOWN SECRET LOVE |
CLASS 21 - 1ST BISHTON’S DAINWOOD ROYAL CHARMER OF JAYDANIA. 2ND SEDDON’S STPIRAN CORNISH FLAIRE OF TENAYA. 3RD KINGSNORTH’S ALAHMAX LOVE ON THE ROCKS AT STARTOBE. RES BATES’ DANEMOOR MISS CONGENIALITY. VHC SIMPSON’S RENESCENT I DREAMED A DREAM |
CLASS 5 - 1st PRICE’S SARAWEN DOM PERIGNON AT LEAMAP JW. 2ND ADAMS’ HOLIDANES PRET A PORTER AT DANEX |
CLASS 22 - 1ST MUMMERY’S GARSAK BLAZE OF GLORY |
CLASS 6 - 1ST ROWE’S SANFTERIESEN SOLTE SEIN. 2ND COLLETT’S FOALDOWN AMERICAN XPRESS |
CLASS 23 - 1ST BISHTON’S DAINWOOD ROYAL CHARMER OF JAYDANIA 2ND BRADFORD LEAMAP BLUE SABLE 3RD RUSSELL’S MADJAX GRACEFUL |
CLASS 7 - 1ST HANKINS’ WOODELROND GAMBLING MAN |
CLASS 24 - 1ST PEPPER SARAWEN LANSON BLACK LABEL 2ND HAMILTON DEVARRO RAIN SHADOW |
CLASS 8 - 1ST WESSELDINE’S ENYDELET TOUCH OF RED 2ND PERKINS’ INARABIC OBEDIAH. 3RD ELLIS & WALTON’S RAVENDANE TERMINATOR RES HANKINS’ WOODELROND GAMBLING MAN |
CLASS 25 - 1ST HANKINS’ WOODELROND LADY GUINEVERE. 2ND LAIDLAW’S KANTALAR DROP DEAD GORGEOUS |
CLASS 9 - 1ST LAIDLAW’S KANTALAR SEALED WITH A KISS JW 2ND PLATT’S EBONORY LE GRANDE MONARQUE 3RD ADAMS’S HOLIDANES START ANEW AT DANEX |
CLASS 26 - 1ST COOKE’S TANTALLON STRIPTEASE 2ND LAIDLAW’S KANTALAR SWEET AND INNOCENT JW SHCM. 3RD HANKINS’ WOODELROND LADY GUINEVERE. RES TAYLOR KENMILQUIN BLACK MAGIC |
CLASS 10 - 1ST HAIGH’S AMARAUD LOVE HURTS JW ShCM |
CLASS 27 - 1ST PEPPER’S SARAWEN OVER THE MOON |
CLASS 11 - Absent |
CLASS 28 - 1ST BRADFORD’S LEAMAP BLUE SABLE |
CLASS 12 - 1ST LAIDLAW’S KANTALAR SEALED WITH A KISS JW |
CLASS 29 - 1ST LAIDLAW’SKANTALAR DROP DEAD GORGEOUS |
CLASS 13 - 1ST ADAMS’ LANDOBEAR HERCULES AT DANEX |
CLASS 30 - 1ST BISHTON’S DAINWOOD ROYAL CHARMER OF JAYDANIA. 2ND SEDDON’S STPIRAN CORNISH FLAIRE OF TENAYA. 3RD HAMILTON’S DEVARRO RAIN SHADOW |
CLASS 14 - 1ST ELLIS & WALTON’S RAVENDANE TERMINATOR. 2ND SCARSBROOK & LAWTON’S EBONORY READY TO RUMBLE 3RD PLATT’S EBONORY LE GRANDE MONARQUE |
CLASS 31 - 1ST RUSSELL’S MADJAX BLISSFUL |
CLASS 15 - 1ST SCARSBROOK & LAWTON’S RAVENDANE RED RUM. 2ND COLLETT’S FOALDOWN AMERICAN XPRESS |
CLASS 32 - 1ST SIMPSON’S RENESCENT I DREAMED A DREAM. 2ND BRADFORD LEAMAP BLUE SABLE |
CLASS 16 - 1ST PRICE’S SARAWEN DOM PERIGNON AT LEAMAP JW. 2ND HANKINS’ WOODELROND GAMBLING MAN 3RD PEPPER’S SARAWEN WE WILL ROCK YOU |
CLASS 33 - 1ST HANKINS’ WOODELROND LADY GUINEVERE. 2ND PEPPER’S SARAWEN LANSON BLACK LABEL. 3RD TAYLOR’S KENMILQUIN BLACK MAGIC. RES MIDDLETON’S BRINGTONHILL KATIE |
CLASS 17 - NO ENTRIES |
CLASS 34 - Absent |
BEST DOG WESSELDINE’S ENYDELET TOUCH OF RED RESERVE BEST DOG BISHTON’S JAYDANIA JIMMY RUFFIN BEST PUPPY DOG BISHTON’S JAYDANIA JIMMY RUFFIN |
BEST BITCH COOKE’S TANTALLON STRIPTEASE RESERVE BEST BITCH LAIDLAW’S KANTALAR SWEET AND INNOCENT JW SHCM BEST PUPPY BITCH DYSON’S SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE |
CLASS 33 - 1ST MISS H.E. LAIDLAW'S BRACE. 2ND MRS. S. PEPPER'S BRACE |
|
CLASS 34 - Absent |
|
BEST IN SHOW: COOKE’S TANTALLON STRIPTEASE BEST OPPOSITE SEX IN SHOW:WESSELDINE’S ENYDELET TOUCH OF RED RESERVE BEST IN SHOW:WESSELDINE’S ENYDELET TOUCH OF RED BEST PUPPY IN SHOW:BISHTON’S JAYDANIA JIMMY RUFFIN RESERVE BEST PUPPY IN SHOW:DYSON’S SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE |
|
THE PETER RUSSELL MEMORIAL PUPPY, NOVICE & YEARLING STAKES JUDGE Mr Mick Harrison |
|
CLASS 37 - 1ST HINDLE’S PENDAYNE ARGEIPHONTES. 2ND COCKER’S TANAYA APACHE WISE CHIEF. 3RD ELLIOT’S DORNOIR BRAGI |
CLASS 40 - 1ST ROBINSON & STONE’S DANISHA DANCE CRAZY. 2ND SEDDON’S TENAYA APACHE BRAVE STAR 3RD COOKE’S TANTALLON ALLEGEDLY ICE. RES COOKE’S TANTALLON ABSTRACT ICE. VHC HINDLE’S PENDAYNE THALIA |
CLASS 38 - 1ST JAYDANIA JIMMY RUFFIN |
CLASS 41 - 1ST POCOCK’S TAMZDANE LIKE A VIRGIN 2ND BISHTON’S JAYDANIA DIANA ROSS. 3RD DALY’S ALVERBLUES KELTIC MIST |
CLASS 39 - 1ST SANFTERIESEN SOLTE SEIN. 2ND FOALDOWN AMERICAN XPRESS |
CLASS 42 - 1ST DYSON’S SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE 2ND MERWICK’S SAALAN STORM POWER 3RD PRINCE’S SANFTERIESEN SO HUBSCH MIT DUNSTIGDANES |
CLASS 43 - Absent |
CLASS 44 - 1ST BATES’ DANEMOOR MISS CONGENIALITY. 2ND BISHTON’S DAINWOOD ROYAL CHARMER OF JAYDANIA |
CLASS 45 - 1ST PRICE’S SARAWEN DOM PERIGNON AT LEAMAP JW. 2ND COLLETT’S FOALDOWN SECRET LOVE |
CLASS 46 - 1ST MUMMERY’S GARSAK BLAZE OF GLORY 2ND PEPPER’S SARAWEN LANSON BLACK LABEL. 3RD KINGSNORTH’S ALAHMAX LOVE ON THE ROCKS AT STARTOBE |
BEST PUPPY in STAKES BISHTON'S JAYDANIA JIMMY RUFFIN RESERVE BEST PUPPY in STAKES POCOCK’S TAMZDANE LIKE A VIRGIN BEST NOVICE in STAKES BATES’ DANEMOOR MISS CONGENIALITY RESERVE BEST NOVICE in STAKES BISHTON’S DAINWOOD ROYAL CHARMER OF JAYDANIA BEST YEARLING in STAKES PRICE’S SARAWEN DOM PERIGNON AT LEAMAP JW RESERVE BEST YEARLING in STAKES MUMMERY’S GARSAK BLAZE OF GLORY |
Date: Saturday 21st July 2007 Venue: Baginton Village Hall, Baginton, Coventry |
Judges Open Show : Jim Sneddon Stakes : Mick Harrison |
JUDGE MR Jim Sneddon |